niedziela, 26 marca 2017

2.0 TDI PD- Sporo awarii, duże wydatki


Silnik 2.0 TDI PD został stworzony z myślą o zastąpieniu bardzo dobrego silnika 1.9 TDI. Początki produkcji sięgają 2003 roku. Z wynikających danych technicznych silnik ten ma lepsze parametry od słynnego tedei poprzedniej generacji. Montowano go głównie w segmencie VAG (VW Touranie, Seacie Altei, VW Passacie B5 FL, B6, Audicach A4, A6, Skoda Octavia i innych modelach..) Jednak nowa konstrukcja okazała się nie tak udana od poprzedniej. Jeśli chodzi o budowę silnika to zastosowano tutaj 8 lub 16 zaworów, pompowtryskiwacze, 4 cylindry, turbodoładowanie oraz pasek rozrządu. Na rynku motoryzacyjnym są te silniki oferowane w jednostkach o mocy 136KM, 140KM oraz 170KM. W 2007 roku koncern VAG zdecydował się na modernizację silnika. Zastąpił dotychczasowe pompowtryskiwacze zasilaniem common rail. O tym silniku będzie osobny post. Teraz skupmy się na 2.0 TDI PD. Najczęstszymi problemami jakie zanotowali użytkownicy to: pękanie głowic, uszkodzenia dwumasowego koła zamachowego, usterki turbosprężarki(nadmierne spalanie oleju, zanik mocy, dymienie z tłumika),  awarie filtrów cząstek (suche i mokre), awarie pompy oleju "wałki wyrównujące" (brak smarowania skutkuje uszkodzeniem turbosprężarki i zatarciem panewek) oraz jak nazwa sama wskazuje awarie pompowtryskiwaczy (występują dwa rodzaje Bosch oraz Siemens). Oprócz koncernu VAG motor ten miał zastosowanie w takich autach jak Dodge, Jeep, Mitsubishi, Chrysler. Niska trwałość silnika nie zachęca kupujących do wybrania tej jednostki napędowej. Większość użytkowników decyduje się na odmiany po 2007 r z zasilaniem common rail.  Do zalet silnika przypisuje się dobrą dynamikę oraz jak na tą moc małe zużycie paliwa. Producent zaleca stosowanie oleju syntetycznego 5W40. 

Źródło http://www.asiaenginepro.com

sobota, 25 marca 2017

1.6 CRDI - niezawodna na łańcuchu


1.6 CRDI - nowoczesny diesel, zaskakująco udany

Budowa silnika składa się z 4 cylindrów, 16 zaworów, wtrysku common rail opracowanego przez firmę Bosch, turbodoładowania oraz rozrządu napędzanego łańcuchem (krótki okres Kia - pasek). Na rynku mamy takie odmiany silnika o mocy jak: 90KM, 115KM,116KM, 128KM.  Ergonomia pracy silnika, oszczędne spalanie oraz trwałość jednostki napędowej sprawia, że klienci z roku na rok coraz częściej wybierają ten silnik.  Główni producenci wykorzystujący motor to Hyundai i Kia. Teraz kilka słów o wadach i zaletach wybranej jednostki napędowej. Wady to niewątpliwie problemy z filtrem cząstek stałych, pasek osprzętu, uszczelka w kolektorze, świece żarowe. Zalety to na pewno brak dwumasowego koła zamachowego, rozsądne spalanie, ergonomia pracy silnika, prosta budowa. Jednostka napędowa została zamontowana w takich modelach jak: Kia (Ceed, Venga, Cerato), Hyundai ( I30, mocniejsze odmiany w IX35 czy I40). Producent zaleca stosowanie oleju 5W30 lub 10W30.                                                              
Źródło: http://goodpixcool.com/1.6+crdi+hyundai

PSA 1.6 HDI - niekłopotliwy w eksploatacji


PSA 1.6 HDI - udany silnik wysokopreżny


Budowa silnika składa się się takich elementów jak: 4 cylindry, 8 lub 16 zaworów, wtrysk common rail, turbodoładowanie. Jednostki 8 zaworowe możemy spotkać na rynku dopiero od 2010 roku. 16 zaworowe jednostki trafiły na rynek już 2002 roku. Układ rozrządu jest w postaci paska zębatego+ łańcucha(dotyczy to jednostek 16 zaworowych) oraz samego paska zębatego (8 zaworowe silniki). Jeśli chodzi o zastosowanie wtryskiwaczy to w głównej mierze występuje firma Bosch, czasami Siemens. Silnik 1.6 występuje w takich wariantach: 75KM, 90KM, 92KM, 109KM,112KM. Najbardziej optymalną i docenianą jednostką jest wersja 90 konna, która jest oszczędna, ma dobre zapotrzebowanie w części zamienne oraz świetnie nadaje się do miasta. Teraz kilka słów o wadach i zaletach silnika 1600cm3. Jeśli chodzi o wady to wycieki oleju (występują sporadycznie), awarie turbosprężarek, problemy z filtrem cząstek stałych (od 2010 r. montowany obowiązkowo), uszkodzenia wtryskiwaczy oraz ich podkładek (czuć spaliny w kabinie kierowcy). Natomiast do zalet możemy zaliczyć dużą wytrzymałość, cicha praca silnika, małe zużycie paliwa, doskonałe zaopatrzenie w części zamienne.
Na rynku oferowanych aut możemy silnik 1600 znaleźć w takich modelach jak: Citroen, Peugeot, Ford, Mazda, Suzuki, Mini, Volvo. Różnią się tylko oznaczeniami w przypadku Citroena, Peugeota to HDI, Forda- TDCI, Suzuki- DDIS, Mazda- CITD, Volvo- D
Polecam wersję 90 konną bez filtra DPF oraz 109 konny silnik 16 zaworowy.
Źródło: https://www.otomoto.pl 

piątek, 24 marca 2017

3-cylindrowy 1.4 TDI PD


Silnik 1.4TDI= hałaśliwy ale za to oszczędny

Jego początki sięgają końca XX wieku, a dokładniej 1999 roku. 3 cylindrowy silnik powstał na bazie silnika 1.9 TDI. Była to pierwsza w historii 3 cylindrowa jednostka wysokoprężna. Jeśli chodzi o budowę to zastosowano tutaj pasek rozrządu, 3 cylindry,6 zaworów, pompowtryskiwacze oraz turbodoładowanie. Silnik ten zadebiutował w VW Lupo. W ogłoszeniach możemy go odnaleźć w takich autach jak: Audi A2, Seat Ibiza, VW Polo, Skoda Roomster, Skoda Fabia, Seat Cordoba, VW Fox itp… 
Tak jak każdy samochód posiada swoje zalety i wady. Teraz kilka słów o wadach. Pierwszym i najbardziej dotkliwym elementem jest zużycie pompowtryskiwaczy. Objawami są między innymi nierównomierna praca silnika, palenie się kontrolki check engine, silniejsze dymienie z rury wydechowej. Drugą wadą tego silnika jest na pewno zużycie turbosprężarki.  Objawy to spadek mocy silnika, nadmierne spalanie oleju silnikowego, gwizdy dochodzące spod maski podczas przyśpieszania, dymienie z rury wydechowej. Trzecią wadą silnika jest nadmierny luz na wale korbowym. W wielu przypadkach można usłyszeć hałas stukania w pobliżu układu tłokowo-korbowego. Teraz kilka słów o zaletach. Pierwszą z nich jest bardzo małe spalanie. Auto potrafi spalić na poziomie 4-5 L oleju napędowego na 100 kilometrów. Drugą zaletą jest elastyczność auta. 
Budowa silnika składa się z : trzech cylindrów, głowicy z dwoma zaworami na cylinder i jednego wałka. Wszystkie jednostki są wyposażone w rozrząd w postaci paska zębatego oraz pompowtryskiwacze (pompa wtryskowa, wtryskiwacz) W skład silników wchodzą odmiany 70, 75 i 80 konne. Wersja 75 konna posiada turbosprężarkę o stałej geometrii łopatek. Trwałość silnika jest szacowana na poziomie 200-300 tyś km. Producent zaleca stosowanie oleju syntetycznego 5w40. 
Źródło: http://namasce.pl

VAG 2.5 TDI czyli jednostka awaryjna.

VAG 2.5 V6 TDI

Silnik 6 cylindrowy zadebiutował już w 1997 roku w modelach takich jak Audi A8, Audi A4 czy rok później w VW Passat B5. Przedtem występował jako silnik 5 cylindrowy o mocy 115,120,140 i 174 konny m.in. w Audi 100, Volvo 850 czy VW T4. 

Konstrukcja silnika składa się z 6 cylindrów, 24 zaworów po 4 na każdy cylinder, wtrysku bezpośredniego, żeliwnego bloku, dwóch głowic, czterech wałków rozrządu i turbosprężarki. Silnik możemy spotkać w ogłoszeniach z mocą silnika 150KM, 155KM, 163KM czy 179KM. Jeśli chodzi o układ rozrządu to każdy z silników napędzany jest paskiem zębatym. Jednostka napędowa nie cieszy się dużym uznaniem wśród użytkowników ze względu na jej awaryjność. Nie jest tak wytrzymały jak silnik 1.9 TDI. Układ wtryskowy został opracowany przez firmę Bosch. 

Głównymi problemami tych silników są : wytarte wałki rozrządu, zatkana odma, wycieki oleju, nietrwały rozrząd (wytrzymuje ok. 60 tyś km) oraz problemy z elektroniką silnika głównie pompą wtryskową. Wersje po liftingowe cieszą się większym uznaniem, a są to egzemplarze o mocy 163 i 179 konni.  Atutem tych silników jest na pewno podaż w części. Wiele firm produkuje części zamienne. Kolejnym dodatkowym argumentem jest to, iż żaden z tych silników nie posiadał filtra cząstek stałych. W nowszych egzemplarzach pojawił się natomiast zawór EGR. 

Gdzie możemy spotkać silnik 2.5TDI?  w modelach Audi (A4 B5, B6 , A6 C5, A8 ), Skoda (SUPERB), VW (PASSAT B5, T4, TOUAREG) oraz VOLVO S80. 

Podsumowując. Pierwsze egzemplarze 150 konne były bardzo awaryjne. Wraz ze wzrostem mocy i z biegiem lat zaczęto eliminować niedoskonałości. Warto powiedzieć wprost silnik ten jest awaryjny. Odbiega od najtrwalszej w  gamie koncernu VAG jednostki 1.9 TDI. Kłopoty z rozrządem, odmą, wałkami rozrządu, pompą wtryskową nie przemawiają za tym silnikiem. Pozytywną stroną jest na pewno brak filtra DPF, dobre osiągi. 
Źródło: https://www.youtube.com 




Kilka słów na początek

Witam Serdecznie na stronie mojego bloga.
Mam na imię Maciej. Jak sama nazwa wskazuje interesuje się motoryzacją i wszystkimi jej dziedzinami. W 2016 roku uzyskałem tytuł magistra. Napisałem pracę magisterską o zmianach technologicznych zastosowanych w przemyśle motoryzacyjnym w Polsce w latach 1960-2015. Sprawdzanie aut to moja pasja i hobby. Lubię ludziom pomagać oraz uzupełniam przy tym swoją wiedzę motoryzacyjną. Utworzyłem bloga, aby podzielić się z wami wiedzą motoryzacyjną oraz pokazać w jaki sposób samochody oferowane przez sprzedawców na rynku i w sieci są szykowane do sprzedaży. Każdy z nas może łatwo wydać pieniądze kupując auto od "handlarza". Zaprezentuje podstawowe informacje, jak również opisze modele samochodów, ich wady i zalety oraz wymienię silniki benzynowe i wysokoprężne, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę kupując wybraną jednostkę napędową. Zademonstruje techniki oraz podstawowe czynności, które wykonują osoby, które handlują zawodowo samochodami. Nie zabraknie również porad technicznych, podstawowych informacji z zakresu mechaniki, mechatroniki oraz danych technicznych samochodów.